נער הפך לעיוור בעין אחת בעקבות זיקוקים

כאשר ג'יימסון לאמב וחבריו התחילו להדליק זיקוקים ביולי השנה, הערב נראה כמו חוויה כיפית ולא מזיקה. הרי בינינו, מי לא התלהב בערבי יום העצמאות מהזיקוקים? מה שהם לא ידעו הוא שבעקבות תקלה מצערת ביותר וכמעט בלתי נשלטת, ג'יימסון יאבד את הראייה שלו לתמיד.

צור\י קשר עם מומחה

החברים שהו בבית האגם המשפחתי במישיגן, שם קנו מספר זיקוקים כדי לחגוג בערב, על יד שפת האגם. לאחר שכל בני המשפחה הלכו לישון, ג'יימסון וחבריו התגנבו החוצה על מנת להדליק מספר זיקוקים מעל האגם. למרבה הצער, אחד הזיקוקים שירו פגע בעינו של ג'יימסון. ג'יימסון מהר ורץ הביתה בצרחות והמשפחה נסעה מידית לבית החולים.  העין נראתה נורא, כפי שמעיד ג'יימסון. במקום עין, היה שם חור שחור.

צעירים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפציעות מזיקוקים

פציעות כמו של לאמב הן לא עניין לא שכיח. למעשה, זיקוקים גרמו ל-15,600 פציעות בשנה שעברה, כך על פי דו"ח של הנציבות לבטיחות מוצרי צריכה משנת 2021. כמעט מחצית הפגיעות המדווחות התקיימו בקרב אנשים מתחת לגיל 20. העיניים הן החלק השלישי הפגיע ביותר מבחינת שכיחות ופציעות עיניים מהוות 15% מכלל הפציעות הנגרמות מזיקוקים.

פציעות זיקוקי דינור נפוצות כוללות כוויות ושפשופים של הקרנית אשר בתורה יכולה להזדהם ולהצטלק, לחסום את הראייה ועוד. זאת ועד לפציעות חמורות ביותר כמו היפרדות של הרשתית מהעין וקרעים עמוקים יותר. כל אלו מביאים לעיוורון טוטאלי ללא יכולת ריפוי. למרות הסכנות הקיצוניות האורבות לבני נוער, עדיין רבים אינם שומרים על כללי הזהירות והמודעות לחשיבות הזהירות היא נמוכה מאד.

כוויות עמוקות אבל יש תקווה

במקרה הספציפי של לאמב, העיניים נכוו עמוקות: הן העפעפיים והן הלחמית סבלו מכוויות והנזק הוא הן כימי והן תרמי, כך לפי הרופאים. לאחר מספר ניתוחים, יש תקווה כי ג'יימסון ישוב לראות בשתי עיניו. בין הניתוחים נכללו ניתוח להשתלת קרנית והשתלה של תאי גזע. אמנם נכון כי ראייתו של לאמב השתפרה, אבל היא לעולם לא תשוב להיות כשהייתה.

כללי הזהירות בעבודה עם זיקוקים

ההנחיות הכלליות קוראות להעדיף מופעי זיקוקים ציבוריים ולא להצית זיקוקים באופן פרטי בבית. אם כבר בכל זאת מציתים זיקוקים באופן פרטי יש לעשות שימוש במשקפי מגן חסינים לנפצים. זה אמנם נשמע כמו טרחה, אבל מה שבטוח הוא שהטרחה הקטנה הזו מונעת עיוורון לנצח.