מנתח עיניים מעניק תקווה לעיוורים בקמבודיה

פרופסור סוניל שאה צבר לא מעט הצלחות בשנים האחרונות. מאז שנת 2016 רופא העיניים הפך להיות מבקר חוזר בקמבודיה שבה הוביל שורה של משלחות בין לאומיות עבור קרן מקומית לא ממשלתית המבצעת פעולות לשמירת הראייה והליכים להסרת קטרקט אצל אזרחים.

צור\י קשר עם מומחה

אבל יום אחד התעוררה תפנית לא צפויה כאשר סוניל שאה קיבל שיחת טלפון מאחותו רופה אשר באוסטרליה.

KSF, המשלחת הבין לאומית נוסדה אי שם בשנת 2015, במטרה ליצור עתיד מזהיר ומבטיח עבור טיפולי עיניים בקמבודיה. הקרן מכשירה רופאי עיניים מקומיים בקמבודיה כך שאלו לא יצטרכו להיות תלויים בתמיכה בין לאומית ויוכלו לתת שירותים למקומיים באופן עצמאי. עם זאת, למרבה הצער, אחד ממקימי הקרן נפטר בשנת 2015 ואחותו של פרופסור סוניל מהרה לצלצל אל אחיה על מנת לשאול אותו אם הוא מעוניין לסייע לחברי הקרן.

ללא תמיכתו של סוניל, ככל הנראה שהקרן הבין לאומית לא הייתה שורדת ומאות החולים שביקרו מדי שבוע וקיבלו טיפול מקצועי – היו נותרים ללא מענה. כך, את שליחותו הראשונה ערך סוניל בשנת 2016 כשהוא מבצע ניתוחי עיניים מתקדמים בקרב אלו שאינם יכולים להרשות לעצמם טיפולי או ניתוחי עיניים ברמות הנדרשות כדי להציל את עיניהם.

בביקורו בקמבודיה, נדהם סוניל לגלות את מספר הסובלים מקוצר ראייה ואת הרבים הסובלים מעיוורון ועם זאת, קיבל תקווה מהתלהבותם של המקומיים לשנות את עתידם. סוניל בעצמו אומר כי הוא מעולם לא חשב שיחזור לקמבודיה, עד לרגע שקיבל את הטלפון מאחותו. "המקום והאנשים שואבים אותך פנימה. אבל יש לנו עוד כל כך הרבה לעשות".

מעל 25,000 ניתוחי עיניים

מאז ביקורו הראשון בשנת 2016 ועד היום, הקרן הבין לאומית ביצעה לא פחות מ-25,000 ניתוחי עיניים. למרות ההיקף המשמעותי של ניתוחי העיניים, הסברה היא כי עדיין ישנם בקמבודיה לא פחות מ-180,000 עיוורים כאשר כמעט מחצית מהם הינם מקרים הניתנים למניעה מדי שנה. למעשה, בהסתכלות כוללת מתוך 180,000 העיוורים יכולים לחזור לראות או להימנע מעיוורון כמעט 90%: 79% ניתנים לריפוי ו-11% ניתנים למניעה.

האטה בעקבות הקוביד

בעקבות הקוביד חלה האטה בקצב הניתוחים המבוצעים בקמבודיה וכך לא היו משימות לאומיות כלל בין השנים 2020 ו-2021. צוותי הרפואה שעברו הכשרות רפואיות במקום המשיכו בעצמם בעבודה וכך, קיבלו רבים מהמקומיים טיפולים מקיפים על ידי רופאים קמבודים.