קרטוקונוס בעין אחת

קרטוקונוס היא מחלת עיניים פרוגרסיבית שבה הקרנית העגולה בדרך כלל, הופכת לדקה ומקבלת צורת חרוט. במאמר זה נגלה מהו קרטוקונוס, מהי שכיחות קרטוקונוס בעין אחת ומהם הטיפולים האפשריים למצב זה.

קרטוקונוס היא מחלת עיניים המשפיעה על צורת הקרנית ומובילה לעיוות בראייה. למרות שהיא משפיעה בדרך כלל על שתי העיניים, אנשים מסוימים עשויים לחוות קרטוקונוס רק באחת מהן, מצב המכונה קרטוקונוס בעין אחת או חד-עיני.

כאן, נגלה מהו קרטוקונוס, מהי שכיחות קרטוקונוס בעין אחת ומהם הטיפולים האפשריים למצב זה.

 

צור קשר עם מומחה

 

מה זה קרטוקונוס?

קרטוקונוס היא מחלת עיניים פרוגרסיבית שבה הקרנית העגולה בדרך כלל, הופכת לדקה ומקבלת צורת חרוט. צורתה המשתנה של הקרנית גורמת לקרני האור להתפזר במקום להתמקד בדיוק ברשתית, וכתוצאה מכך מתקבלת ראייה מטושטשת ומעוותת. הסיבה המדויקת לקרטוקונוס אינה מובנת במלואה, אך גנטיקה וגורמים סביבתיים עשויים לשחק תפקיד מרכזי בהתפתחותה.

שכיחות של קרטוקונוס בעין אחת:

קרטוקונוס משפיע בדרך כלל על שתי העיניים, אך הוא יכול להתבטא מדי פעם בעין אחת בלבד. השכיחות של קרטוקונוס בעין אחת נדירה יחסית בהשוואה למקרים דו-צדדיים (בשתי העיניים). הסיבות להתרחשות א-סימטרית זו אינן ברורות לחלוטין אך עשויות להיות כרוכות בשינויים בתכונות הביומכניות של העין.

טיפולים אפשריים לקרטוקונוס:

אפשרויות הטיפול בקרטוקונוס בעין אחת דומות לאלו של מקרים דו-צדדיים ומתמקדות בשיפור הראייה ובייצוב צורת הקרנית. להלן מספר גישות טיפול נפוצות:

  • משקפי ראייה: בשלבים המוקדמים, ניתן לענוד משקפי ראייה או עדשות מגע רכות כדי לספק ראייה ברורה יותר על ידי פיצוי על הצורה הלא סדירה של הקרנית.
  • עדשות מגע מיוחדות: עדשות מסוג RGP או עדשות סקלרליות, מותאמות אישית כדי לספק ראייה טובה יותר על ידי יצירת משטח חלק לכניסת האור אל העין. עדשות אלו יכולות להיות יעילות במיוחד במקרים של קרטוקונוס בעין אחת.
  • Corneal Cross-Linking: זהו טיפול מהפכני שיכול לעצור את התקדמות הקרטוקונוס. מדובר בחשיפת הקרנית לאור אולטרה-סגול, בין היתר, כדי לחזק את הקרנית. בעוד שבשימוש נפוץ יותר במקרים דו-צדדיים, הליך זה עשוי להטיב גם עם קרטוקונוס בעין אחת.
  • השתלת קרנית: במקרים מתקדמים של קרטוקונוס בעין אחת, ייתכן שיהיה צורך בהשתלת קרנית (קרטופלסטיקה). במהלך הליך זה, הקרנית הפגועה מוחלפת בקרנית תורמת בריאה.

סיכום:

קרטוקונוס בעין אחת, למרות שהוא פחות נפוץ מהצורה הדו-צדדית, מעלה אתגרים וחששות ייחודיים. עם זאת, חשוב לציין שעם טיפול וניהול נכון, אנשים עם קרטוקונוס בעין אחת יכולים להשיג שיפור ראייה ולשמור על בריאות העין הפגועה שלהם.

אם קיים חשד לקרטוקונוס בעין אחת או לבעיות ראייה, יש להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לבדיקה יסודית ותוכנית טיפול מותאמת אישית. ככל שהקרטוקונוס מאובחן ומטופל מוקדם יותר, כך גדלים הסיכויים לשמר את הראייה וליהנות מאיכות חיים טובה יותר.

ד"ר מייקל מימוני הוא רופא עיניים מנתח מומחה בתחום קרטוקונוס, ניתן ליצור איתו קשר במספר טלפון 058-644-5151