ניתוח קרטוקונוס

קרטוקונוס זו מחלת עיניים אשר פגיעתה העיקרית היא באחד המרכיבים הקריטיים ביותר למען תפקוד הראייה שלנו – הקרנית. מחלת קרטוקונוס גם נחשבת למחלה שכיחה למדי שכן, 1 מכל 1,000 בני אדם עלול לסבול מראייה לקויה בעקבות פגיעת הקרנית שמחלה זו גורמת לה. אז מהם התסמינים של מחלת קרטוקונוס, כיצד ניתן לטפל בה ומה עוד צריך לדעת בנושא? על כך ועוד החלטנו להסביר לכם במהלך הכתבה הבאה.

צור קשר עם מומחה

הסיבות של קרטוקונוס

הנחת היסוד היא כי קרטוקונוס זו מחלה תורשתית שכן, הוכח כי יש לה יסוד גנטי מסוים אשר גורם לכך שהיא תעבור בתורשה. אולם, אין הדבר אומר כי הסיבה התורשתית זוהי הסיבה העיקרית לפרוץ המחלה שכן, גם כאשר מדובר על מחלות תורשתיות, קיימים גורמים מסוימים אשר מביאים להתפרצותן, ובאשר לקרטוקונוס – המדע אינו יודע עדיין על הגורמים המדויקים שלה.

סיבה נוספת שיכולה להביא להתפרצות של קרטוקונוס או לחילופין, להחמרה והידרדרות מהירה יותר במקרים וכבר סובלים מהמחלה היא שפשוף עיניים תדיר מדי. למעשה, ילדים אשר העור שלהם הוא יבש או מגורה מדי נמצאים בקבוצת סיכון מוגבר לפתח מחלת קרטוקונוס, זאת בעוד כי מחקרים גם מצאו שבעלי תסמונת דאון גם הם בסיכון מוגבר לפיתוח מחלה זו.

אפשרויות טיפול – ניתוח קרטוקונוס

טיפול במצבים של קרטוקונוס מתמקד בעיקר בכל הנוגע לתיקון לקויות הראייה שנגרמו בעקבות העיוותים בצורת הקרנית. ככל שמחלת קרטוקונוס נמצאת בשלב מתקדם יותר, כך יהיה צורך מהותי בפתרונות מתקדמים ומורכבים יותר ובייחוד בעריכת ניתוח קרטוקונוס. אולם, חשוב מאוד להדגיש כי בחירת הפתרון שיסייע לכם בכל נקודת זמן שתהיה מחייבת ייעוץ מעמיק עם איש מקצוע מומחה בתחום על סמך התאמה אישית למצב שלכם וכן גם על אבחון עדכני שנערך בצורה מקצועית.

השתלת קרנית

טיפול נפוץ של קרטוקונוס אשר זכה לאחוזי הצלחה גבוהים למדי הוא ניתוח השתלת קרנית, אם כי חשוב מאוד לציין שמדובר על ניתוח מאוד מורכב. ניתן לבצע ניתוח קרטוקונוס להשתלת קרנית על ידי השתלה מלאה של כל חמשת שכבותיה ולחילופין, ניתן לבצע את הניתוח על ידי השתלה של חלק מסוים משכבות הקרנית, כאשר ישארו שכבות האנדותל והדסמט של המטופל.

קרטוקונוס ניתוח להסרת משקפיים

נכון להיום לא ניתן לעשות ניתוח להסרת משקפיים לחולי קרטוקונוס אך קיים הליך שנקרא קרוס לינקינג/צילוב קרנית משולב לייזר (מוכר גם בשם פרוטוקול תל אביב) אשר משפר את הראייה גם אצל חולי קרטוקונוס.

ולסיכום

מחלת קרטוקונוס זוהי מחלה שבעיקר מתייחסים אליה בתור מחלה תורשתית, אם כי המדע אינו יודע את הסיבות המדויקות להתפרצותה. אמנם לא ניתן לעצור אותה לגמרי, אך בהחלט ניתן לבלום את התקדמותה ולחיות לצידה חיים נורמליים על ידי זיהוי מקדים שלה ועריכת טיפול מתאים כמו ניתוח קרטוקונוס, טיפול או ניתוח השתלת קרנית כמו כן ניתן לבצע .

ד"ר מייקל מימוני הוא מומחה לניתוחי קרטוקונוס והסרת משקפיים בלייזר