יום הסוכרת הלאומי והחשיבות של העלאת המודעות בקרב חולי סוכרת

אורח החיים הפוסט מודרני מעמת אותנו עם לא מעט פיתויים, חלקם הגדול נוגע לתזונה בריאה. למרות האזהרות החוזרות והנשנות, רבים מהמבוגרים כיום עדיין ניזונים מתפריט שאינו תומך בבריאות וכתוצאה מכך, אחוזי הסובלים מסוכרת הולך ועולה. בעוד שאינסולין מאפשר לחולי סוכרת לחיות חיים מאוזנים, בעיות שונות הנגרמות כתוצאה מהסוכרת עלולות להיות בלתי הפיכות ולהביא את החולה לעיוורון.

צור\י קשר עם מומחה

הנושאים המרכזיים בסדנת יום הסוכרת העולמי

סדנת יום הסוכרת העולמי הדגישה את חשיבות החינוך והעלאת המודעות בקרב אנשים החולים בסוכרת, בכל הנוגע לשמירה על ראייה תקינה של העיניים. אנשי מקצוע בתחומי הבריאות השונים מכל רחבי העולם התכנסו לציון יום הסוכרת העולמי בנובמבר השנה. הציון נערך בסדנה מקוונת המתייחסת לפיתוח שירותי רפואה לרטינופתיה סוכרתית (DR) במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית.

"רשת רטינופתיה סוכרתית" היא רשת שיתוף ידע וחינוך של אנשי מקצוע בתחום הבריאות המספקים שירותי הנגשה אינפורמטיבית של מידע. הרשת מנגישה את המידע באמצעות תכניות פעילות, סדנאות מקוונות ועוד – במטרה לפתח את שירותי הרטינופתיה הסוכרתית ולשלב אותם בשירותים הניתנים לסוכרתיים כדי להפוך אותם לנגישים יותר עבור החולים.

נושא השנה ביום הסוכרת העולמי הוא "חינוך להצלת המחר" והסדנה המקוונת הדגישה את הצורך והחשיבות של חינוך והעלאת מודעות בקרב אנשי מקצוע בתחומי הבריאות והקהילה בכל הנוגע לסכנות המתאפשרות כתוצאה מרטינופתיה סוכרתית, כמו גם על החשיבות בביצוע בדיקה שנתית של הראייה בקרב אנשים בעלי סוכרת.

שיפור בריאות האוכלוסייה כולה

תחת הנחיית המרכז הבינלאומי לבריאות העין, הסדנא הדגישה את החשיבות החיונית של יישום שינויים בכל רמות מערכת הבריאות במטרה לספק שירותים מקיפים לאנשים הסובלים מסוכרת לרבות מחלות עיניים שיכולות להסתיים בעיוורון.

הגברת המודעות בקרב עובדי שירותי בריאות ראשוניים כמו גם אנשים החולים בסוכרת – היא צעד חיוני לשיפור בריאות האוכלוסייה, כמו גם גישה חדשה ומשופרת לשירותי סקרים וטיפולים באיכות גבוהה. ברמה הלאומית, סקרים באופן שוטף הם חיוניים לקידום שילוב מודעות בשירותי הבריאות, במיוחד בהתייחס לבריאות העיניים.

הגברת המודעות בקרב עובדי שירותי בריאות ראשוניים ואנשים החיים עם סוכרת היא חיונית, כמו גם גישה משופרת לשירותי סקר וטיפול באיכות גבוהה. ברמה הלאומית, הכללת סקר וטיפול ב-DR במדיניות ובהנחיות של NCD וסוכרת חיונית כדי לקדם שילוב בשירותי בריאות, כך שהעיניים לא יישארו בחוץ בעת תכנון הטיפול באנשים החיים עם סוכרת.